Ana sayfa / Araba Alma Koşulları / Türkiye’de Ya Da Gürcistan’da Aldığım Araç İçin Vergi Ödeyecek Miyim?

Türkiye’de Ya Da Gürcistan’da Aldığım Araç İçin Vergi Ödeyecek Miyim?

Araç alma konusunda kişileri özellikle Türkiye’de en çok zorlayan durum vergilerdir. Vergilerin çok yüksek olması sebebiyle insanlar alternatif yollara başvurmaya çalışmaktadır. Araç fiyatlarının ve vergilerin daha düşük olduğu ülkelerden araç satın alarak, bu araçları yurtiçine sokmak insanların en çok başvurduğu yoldur.

 

Özellikle Gürcistan’da araç fiyatlarının çok daha düşük seviyede olmasıyla insanlar buraya yönelmektedir. Aynı zamanda vergiler de Türkiye’ye oranlar çok daha düşük seviyededir. Araçlar her nereden alınırsa alınsın, yasal işlemleri yürütülüyorsa, vergisini ödemek durumundasınız. Yani Türkiye’de ya da Gürcistan’da aldığım araç için vergi ödeyecek miyim konusunda, her aracın belirli bir vergi yükümlülüğünün olduğunu bilmek gerekir.

 

Araçlara vergi ödememe durumu, yasal olmayan yollardır. Yani siz Gürcistan’dan bir aracı satın alarak, kaçak yollarla Türkiye’ye sokabilirsiniz. Bu durumda araç hiçbir şekilde resmi kayıtlara geçmediği için, vergi borçları da çıkmaz. Ancak bu durum yasadışı bir yol olduğu için, her an aracınıza el konulma tehlikesi ile yaşayabilirsiniz. Gürcistan’dan alıp da, Türkiye’ye kayıt ettirmediğiniz bir aracın Türkiye’de yasadışı sayılmaması için her 3 ayda bir Gürcistan’a giriş çıkış yapmak durumundasınız. Bu durumda araç Gürcistan’a kayıtlı olarak geçecektir ve vergileri de Gürcistan’a göre ödenecektir. Gürcistan’da ki vergi oranlarının da Türkiye’ye göre çok düşük olduğunu hatırlatmakta fayda var. Yine Gürcistan’dan aldığınız aracı Türkiye’de resmi olarak kayıt ettirebilir ve vergilerini ödeyerek rahatça kullanabilirsiniz.

Yazar admin

Check Also

Gürcistan Araba Fiyatları 2017

Gürcistan Araba Fiyatları 2017                 Son zamanlarda sıkça karşılaşılan bir olay olan Gürcistan’dan araç …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir