Ana sayfa / Araba Alma Koşulları / Gürcistan’dan Araba Getirme Şartları

Gürcistan’dan Araba Getirme Şartları

Mavi ile yeşilin iç içe olduğu Karadeniz bölgemizin komşu ülkesi Gürcistan. Her şeyin (yemek, sigara, elektronik cihaz, beyaz eşya, araba vb.) ülkemize oranla çok çok ucuz, ancak buna karşılık ziyadesi ile kaliteli satıldığı komşu ülkemiz Gürcistan. Son yıllarda, ucuza araba alıp, ülkemize sokarak burada kullanma hayalleri kurduğumuz Gürcistan. Özellikle Batum ya da Tiflis’e gidip, bir galeriden araba beğenen vatandaşlarımız, ülkemize oranla fiyatı nerdeyse yarı yarıya ucuz olan son derece çekici fiyatların büyüsüne kapılarak, türlü geçilmez prosedürleri tamamlamak zorunda kalıyorlar. Ya da çaresizlikten türlü entrikalara başvurarak taşıta sahip olmaya çalışıyorlar.

 

Şöyle ki:

 

Gürcistan’da bir araba galerisine gidip arabayı beğenip, akabinde polis merkezine gidip, aracı kendi üzerinize kaydettirmek istiyorsunuz. Yapmanız gereken orada bir ikametgâh göstermek. İkametgâh işini hallettiğiniz durumda arabanın ruhsatını üstünüze kaydettirebilir hatta sigorta ve kasko zorunluluğu olmadan rahatça trafiğe çıkabilirsiniz. Buraya kadar hiç sorun yok. Ancak gelin görün ki Gürcistan’da yaşamayacaksınız, hedefiniz ülkenize gelip taşıtınızı burada rahat rahat kullanmak. İşte sorun am da bu noktada başlıyor. Aracı sınırdan geçirmek için 180 gün o ülkede kalma mecburiyetiniz var. Böyle bir durum mümkün olamayacağı için başvuracağınız iki yol söz konusu.

 

  • Aracı galeri üzerinde bırakıp, vekâletle geçmek
  • Aracı Gürcü bir vatandaşla geçirtmek

 

Bu yollarda düşük ihtimal çünkü bu olasılıklarda da devreye gümrük memurları giriyor. Memurlar dışında sınırda bir takım simsarlara da rastlayabilirsiniz. Beli bir para mukabilinde aracınızı sınırdan geçirebileceğini iddia eden bu simsarlar genelde, parasını aldıktan sonra ya ortadan yok oluyor ya da oda aynı şekilde gümrük memuru engeline takılıp başarısız oluyor. Eğer şanslıysanız gümrük memurunun pozitifine ve simsarın merhametlisine denk gelirseniz düşük bir ihtimalle arabanızı ülkeye sokabilirsiniz.

 

Kısacası Gürcistan’dan araba getirme şartları olarak öncelikle taşıt, ülkede oturma izni olan bir kişinin üzerine kayıt ediliyor ve sınır bin bir zorlukla geçilerek ülkeye giriş yapılıyor. Ancak taşıt, Türkiye’de ki kontrollerde de problem yaşayabiliyor, zira aracın yurt içinde kullanılabilmesi için sahibinin Gürcistan’da oturma izni almış olması ve 180 gün o ülkede kalmış olması şartı aranıyor. Aksi halde el konuluyor. Görüldüğü gibi Gürcistan’dan araba getirme şartları çok kolay değil. Böyle bir durumda hukuksal şartları ciddi olarak değerlendirip, uygulamanız gerekmekte ve paranızın, emeğinizin, zahmetinizin boşa gitmemesi için her istenilen şart, bilfiil yerine getirmenizde

Yazar admin

Check Also

Gürcistan Araba Fiyatları 2017

Gürcistan Araba Fiyatları 2017                 Son zamanlarda sıkça karşılaşılan bir olay olan Gürcistan’dan araç …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir