Ana sayfa / Genel / Gürcistan’dan Araba Alıp Türkiye’de Kullanmak

Gürcistan’dan Araba Alıp Türkiye’de Kullanmak

Gürcistan’dan Araba Alıp Türkiye’de Kullanmak

 

Türkiye’de araç fiyatlarının ve vergilerinin çok yüksek olması, özellikle bütçe anlamında insanları çok zorlamaktadır. Bir araba almak isteyen kişilerin, sadece araçlara ödeyecekleri para haricinde, ekstra olacak birçok vergi ve plaka gibi işlemler için de para ödemeleri gerekmektedir. Bu nedenle kişilerin yurtdışından araç getirerek, Türkiye’ye soktukları ve bu sayede araçları daha ucuza getirdikleri bilinmektedir.

 

Yurtdışında araçların Türkiye sahasına göre daha ucuz olduğu bir yer de Gürcistan’dır. Bu sebeple Gürcistan’dan araba alıp Türkiye’de kullanmak fikri insanlara cazip gelmeye başlamıştır. Gürcistan’dan alınan araçlar fiyat olarak daha ucuz olmaktadır. Yani ortalama olarak baktığımız zaman Türkiye’de yaklaşık 250 bin TL civarı olan Audi A7, Gürcistan’da yaklaşık olarak 130-140 bin civarı bir paraya alınabilmektedir. Gürcistan’dan alınan araca, Türkiye’deki vergilerden muaf olmak için yerli plaka taktırmak istemiyorsanız, araç ile her 3 ayda bir Gürcistan’a giriş çıkış yapmak durumundasınız. Yerli plaka takılmayan araçların da herhangi bir şekilde satılması söz konusu olmamaktadır.

 

Ancak belli bir ücret ödeyip, araca yerli plaka taktırarak Gürcistan’a giriş çıkış zorunluluğu olmaksınız Türkiye’de kullanabilirsiniz. Bu şekilde aracın 5 yıl sonra her türlü satım işlemini de yapabilirsiniz. Hemen hatırlatalım ki, yerli plaka taktırma işlemini yaptırma durumunda bile, araç Türkiye’de alacağınız fiyattan daha ucuza gelmiş olacaktır. Bu yollardan araçlara kaçak plaka taktırmak ya da sahte ruhsat bastırmak yasal olarak suç sayılmaktadır.

Yazar admin

Check Also

Gürcistan’da Araba Fiyatları

Türkiye’de özellikle son yıllarda araç fiyatlarının dudak uçuklatan cinsten olduğu bilinmektedir. Araç fiyatları bir yana, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir