Ana sayfa / Araba Alma Koşulları / Gürcistan’dan Araba Alınır Mı?

Gürcistan’dan Araba Alınır Mı?

Türkiye’de araba fiyatlar baya yüksektir. Bunun nedeni arabanın fiyatı değil arabanın vergiler olmaktadır. Çünkü bir araba yurt içine girerken gümrük vergisi ve diğer vergiler yüzünden fiyatı üç dört kat artabilmektedir. Bu yüzden gözler yurtdışına, komşu ülkelere döner. Komşu ülkelerden biri olan Gürcistan’da araba almak için gidenler vardır. Peki, Gürcistan’dan araba alınır mı ve alınırsa neden alınır?

Gürcistan’dan Araba Alınır Mı?

Başta da değindiğimiz gibi ithal bir araba yurt içine girene kadar maruz kaldığı vergile neticesinde fiyatı paya yükselmektedir. Oysa Gürcistan gibi ülkeler de durum aynı değildir. Bu ülkelerde vergiler daha az olduğundan araba fiyatları da daha düşüktür. Bu durumda alacağınız arabayı Gürcistan’da nerdeyse Türkiye’deki fiyatının dörtte bir fiyatı kadar alabiliyorsunuz. Bu elbette çok avantajlı bir durumdur. Yani 100 bin liralık arabayı 25 bin liraya kim almak istemez ki? Ancak elbette yurtdışında araba almanın bazı zorlukları vardır.

 

Bu zorluklara değinmek bazı devlet politikaları bu satın alam işlemlerini kısıtlamıştır. Eğer alacağınız abaya yerli plaka taktırmak isterseniz araba fiyatının %40’ı kadar daha devlete vermek zorunda kalırsınız. Ayrıca 5 yılı geçmeden satamazsınız. Eğer yerli plaka taktırmak istemezseniz o zamanda her 3 ayda bir Gürcistan sınırından geçmek zorunda kalırsınız. Üstelik arabanızı da satamazsınız. Devlet politikası bunu gerektirmektedir. Sonuç olarak bazı zorlukları olsa da Gürcistan’dan araba almak mantıklıdır. Daha ucuzdur. Ama karar tabi ki yine size kalmaktadır.

Yazar admin

Check Also

Gürcistan Araba Fiyatları 2017

Gürcistan Araba Fiyatları 2017                 Son zamanlarda sıkça karşılaşılan bir olay olan Gürcistan’dan araç …

1 yorum

  1. selamı aleyküm ben türk vatandaşıyım gürcistanda araba aldım ne gibi bir prosedür uygulamam lazım türkiyede bu aracı kullanabilmem için benim ikametim yok ama oranın resmi işlemlerini bitirdim öğlealdım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir