Ana sayfa / Araba Alma Koşulları / Gürcistan Araç Vergisi Hesaplama

Gürcistan Araç Vergisi Hesaplama

Gürcistan’ dan araba satın almak isteyen insanların genel korkusu yüksek fazla vergi oranlarının olmasıdır. Türkiye ile kıyaslandığı zaman hemen hemen aynı vergi oranları ile ödenek çıkacağı ve herhangi bir değişiklik olmadan verginin ödendiğini sizde kendi gözlerin ile göreceksiniz.

Günümüz yaşamına kadar olan süreçte genel anlamada bakıldığında kişilerin algıları her zaman yurt dışından alınan arabalarda sorun olduğu düşüncesi ile ne yazık ki pek çok insan ülke genelinde %200 zamlı olacak şekilde satılan araçlara ilgi arttı. Arabaların üretiliş fiyatları arttı aynı zaman da araba fiyatları da artmış oldu. Araba fiyatları bu şekilde olduğundan dolayı vergileri de değişkenlik gösterdi. Bu vergilendirme işlemlerine Gürcistan hükümeti ve maliye bakanlığı kanunlarının uygulama yöntemleri ile ilgili yaptıkları ve yapacakları düzenlemeler ile bilgi alınabilir.

Gürcistan Araç Vergisi Hesaplama konusunda ise Gürcistan vergi mevzuatının değerlendirmesine göre vergilendirme zamanları süreleri yıllık, üç aylık, aylık veya günlük olarak hesaplanmaktadır. Bu işlemler her vergi ödemesi şeklinde belirli bir takvim tarihinde veya bir süre gerektiğini belirten en son şu tarihte yapılması gerektiğinden bahsedilen bir tarih tarafından tanımlanır. Diğer farklı durumlarda bütün bölümün aynı zaman da yapılabilir. İster yıl ister ay olarak hesaplanan bu dönemlerin bitiş tarihleri de oldukça önemlidir. Yıl baz alınarak ve yıl olarak hesaplanan dönem, yılın son aylarına yaklaşınca ya da son ayının bitiş tarihin de sona ermek ile birlikte ay gibi yakın zamanlarda hesaplanan dönem ise o içinde bulunduğunuz ayın son günlerine doğru son bulur.

 

Yazar admin

Check Also

Gürcistan’da Araba Fiyatları

Türkiye’de özellikle son yıllarda araç fiyatlarının dudak uçuklatan cinsten olduğu bilinmektedir. Araç fiyatları bir yana, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir