Ana sayfa / Genel / Gürcistan Araç Alım Satım

Gürcistan Araç Alım Satım

Son yıllarda araç almak isteyenlerin uygun maliyetli ve lüks araçlar için tercih ettikleri bir seçenek olarak Gürcistan’dan araç almayı tercih ettikleri görülüyor. Bu şekilde ülkemizde uygulanan yüksek vergi politikasından etkilenmeyen alıcılar daha lüks araçlara ülkemizdekinden çok daha uygun fiyatlar ile sahip olabiliyorlar. Ülkemiz Karadeniz bölgesinde yer alan Artvin ilinin Hopa ilçesine sınır olan Gürcistan giriş çıkışlarda uyguladığı vize muafiyeti ve ülkemize yakınlığı bakımından turizmde olduğu kadar araç alım işlemlerinde de adından sıkça söz ettirmektedir.  Her ne kadar ucuz olsa da Gürcistan’dan araç alabilme işlemleri ülkemizden farklılıklar göstermektedir.

Gürcistan Araç Alım Satım

Araç almayı planlayıp Gürcistan seçeneğini göz önünde bulunduranların dikkat etmesi gereken belli başlı uygulamalar vardır. Bunlardan ilki bu ülkeden almayı planladığımız araçların ülkeye sokulma aşamasında başlar, buradan alınan araçların ülkemizde kullanılması için öncelikle alınan aracın satıcısı ile bazı anlaşmalar yapmak gereklidir. Satıcı ile anlaştıktan sonra alınan araç ancak vekâlet olacak şekilde alıcıya devredilebilmektedir. Yani alıcılar aracı kendi üzerlerine değil de anca vekâletleri ile kullanabilmektedir. Sonrasında satıcı ile sınırın beraber geçilmesi ve Türkiye’ye girilmesi gerekmektedir.

 

Çünkü aracın sahibi halen da Gürcü olduğundan aracın sahibi ile sınırı geçmesi zorunludur. Bunun yanında vekâleti alınan aracın giriş çıkış süresinin de belirlenmesi gerekmektedir. 6 ay 1 yıl veya 2 yıl olarak belirlenen bu süre zarfında aracın en az bir kere bu süre bitmeden Gürcistan’a giriş çıkış yapması ve bu vekâlet işlemlerinin tekrarlanması gerekmektedir. Vekâletin tekrarlanması işlemleri aralığında araç sahibinin Türkiye’ye giriş çıkışı yasak olup vekaleti tamamladığı vakitlerde serbest kılınmıştır. Bunun için ülkeye giriş çıkışı yasak olan satıcılar alıcılardan ekstra ücretler talep edebilmektedir.

Yazar admin

Check Also

Gürcistan’da Araba Fiyatları

Türkiye’de özellikle son yıllarda araç fiyatlarının dudak uçuklatan cinsten olduğu bilinmektedir. Araç fiyatları bir yana, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir