Ana sayfa / Araba Alma Koşulları / Gürcistan Arabaların Türkiye’de Kasko Yapılır Mı?

Gürcistan Arabaların Türkiye’de Kasko Yapılır Mı?

Gürcistan araç piyasası, dünyadaki en ucuz araç fiyatlarının olduğu yerlerden birisidir. Bu nedenle özellikle Gürcistan’a komşu olan ülkeler, buralardan araç getirme yollarına sık sık başvurmaya başlamaktadır. Gürcistan’a komşu olan Türkiye’de de, buradan araç getirme konusu çok fazla popüler olmaya başlamıştır.

 

Gürcistan’dan araç satın alma fikrinde olan kişilerin özellikle merak ettiği sorulardan birisi de Gürcistan arabaların Türkiye’de kasko yapılır mı?‘ sorusudur. Gürcistan’dan aracı yasal bir şekilde satın aldıktan sonra, eğer Türkiye’de kullanmak istiyorsanız; aracı yasal bir şekilde Türkiye’de kayıt ettirme şansınız bulunmaktadır. Yani aracı satın aldıktan sonra, Türk plakası satın alıp, vergilerine ödeyerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Bu aşamadan sonra araç Türkiye’ye kayıtlı hale gelmektedir ve istediğiniz gibi kasko ve sigortalarını yaptırabilirsiniz. Araçlar Türkiye’ye kayıt ettirilmeden ülkeye sokuluyorsa, bu durumda araçlar kaçak statüsünde olmaktadır. Bu durumda araçlara hiçbir şekilde kasko ve sigorta yapılamamaktadır. Ayrıca bu durum yasal olarak da suç sayılmaktadır. Türkiye’de kayıt ettirmediğiniz araçların kaçak sayılmaması için, her 3 ayda bir Gürcistan’a giriş çıkış yapmanız gerekmektedir.

 

Ancak özellikle araç fiyatlarının Gürcistan’da ucuzluğu düşünülünce, buradan araç satın alıp Türkiye’de gerekli ücretlerini ödeyerek kayıt ettirmek bile daha avantajlı olacaktır. Bu piyasada araçlar Türkiye fiyatından %60-%70 oranında daha ucuza gelmektedir. Bu bakımdan Gürcistan’dan araç alarak Türkiye’de kayıt ettirmek, ardından kasko ve sigorta gibi tüm işlemlerini yaptırmak mantıklı olabilmektedir.

Yazar admin

Check Also

Gürcistan Araba Fiyatları 2017

Gürcistan Araba Fiyatları 2017                 Son zamanlarda sıkça karşılaşılan bir olay olan Gürcistan’dan araç …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir